سود آوران مالی
جستجو در :
مقالات
محصولات

سوالات متداول درباره مالیات سالانه خودروهای گران قیمت

آموزش / سودآوران مالی / سوالات متداول درباره مالیات سالانه خودروهای گران قیمت

فهرست مطالب

سوالات متداول درباره مالیات سالانه خودروهای گران قیمت
موضوع بند (ش) تبصره (۶) قانون بودجه ۱۴۰۰

 

 

چه کسانی مشمول مالیات خودروهای گران قیمت می شوند؟

تمامی افرادی که در ابتدای سال ۱۴۰۰ مالک انواع خودروهای سواری و وانت دو کابین به شرح زیر بوده باشند مشمول مالیات خودروهای گران قیمت می باشند :

  • اشخاص حقوقی غیر دولتی به ازای  هر خودروی با ارزش روز بالاتر از ده میلیارد ریال
  • اشخاص حقیقی، مجموع ارزش خودروهای خود و فرزندان کمتر از ۱۸ سال تحت تکفل خود با ارزش رو بالاتر از ده میلیارد ریال

 

نرخ سالانه مالیات خودروهای گران قیمت به چه میزان است؟

جدول مالیات خودروهای لوکس

 

در محاسبه مالیات خودروهای گران قیمت، مبنای تعیین قیمت خودرو چیست؟

مأخذ محاسبه مالیات خودروهای گران قیمت، قیمت روز انواع خودرو است. ارزش روز خودروهای سواری و وانت دو کابین با توجه به سال ساخت یا واردات آنها و متناسب با جداول ارزش خودرو که تا پایان سال ۱۳۹۹ اعلام شده است، تعیین گردیده است.

 

برای اشخاص حقیقی که بیش از یک خودرو دارند، مالیات بر خودروهای گران قیمت به چه صورت محاسبه می شود؟

برای تعیین آن که فرد، مشمول مالیات می شود یا خیر، جمع ارزش خودروها مورد توجه قرار می گیرد. بنابراین چنانچه جمع ارزش خودروهای سواری و وانت دو کابین متعلق به یک فرد و فرزندان کمتر از ۱۸ سال محجور و تحت تکفل وی ، در ابتدای سال ۱۴۰۰ بیش از ده میلیارد ریال ( ۱۰.۰۰۰.۰۰۰.۰۰۰ ) باشد، وی مشمول مالیات سالانه خودرو خواهد بود.

 

آیا دارندگان خودروهای گران قیمت باید اظهارنامه تسلیم کنند؟

خیر، برای این نوع مالیات نیازی به تسلیم اظهارنامه نیست. سازمان امور مالیاتی اطلاعات خودروهای تحت مالکیت فرد ( و افراد تحت تکفل وی )  را از دستگاه ها و ارگان های ذیربط دریافت و بر این اساس نسبت به محاسبه و مطالبه مالیات اقدام می کند. 

 

اگر چند نفر مالک خودرو گران قیمت باشند، مالیات متعلق چگونه محاسبه می شود؟

در صورت تعدد مالکین یک خودروی گران قیمت،هر یک از آنها به نسبت سهم خود از ارزش آن خودرو با اضافه نمودن ارزش سایر خودروهای تحت تملک،مشمول مالیات خواهند بود.

 

فرصت پرداخت مالیات خودروهای گران قیمت چه مدت است؟ اگر پرداخت نشود چه می شود؟

کلیه اشخاص مشمول مالیات خودرو / خودروهای گران قیمت بایستی مالیات متعلقه را حداکثر تا پایان بهمن ماه سال ۱۴۰۰  پرداخت نمایند . در غیر این صورت سازمان امور مالیاتی می تواند از طریق عملیات اجرایی مالیات متعلق را وصول نماید.

 

آیا عدم پرداخت مالیات خودروهای گران قیمت،محدودیتی در نقل و انتقال این خودروها ایجاد می کند؟

بله، زیرا ثبت هرگونه نقل و انتقال این خودروها ( اعم از قطعی، صلح و هبه ) و همچنین تعویض پلاک آنها از طریق دفاتر ثبت اسناد رسمی و نیروی انتظامی ج.ا.ا ( مراکز تعویض پلاک خودرو ) مطابق قانون، منوط به اخذ گواهی پرداخت مالیات های نقل و انتقال قطعی و اجاره و مالیات سالانه خودروهای گران قیمت می باشد.

 

آیا امکان اعتراض به مالیات تعیین شده برای خودروها وجود دارد؟

چنانچه افراد مشمول با توجه به حوادثی از قبیل : سیل، زلزله، آتش سوزی و تصادف ، می توانند نسبت به ارزش خودرو و مالیات متعلق و یا اقدامات اجرایی مربوط به وصول این مالیات اعتراض داشته باشند،اعتراض آنها مطابق قانون رسیدگی می شود.

 

چگونه متوجه شوم که مشمول این نوع مالیات شده ام؟

کلیه مالکان خودرو می توانند با مراجعه به درگاه ملی خدمات الکترونیک سازمان امور مالیاتی به نشانی : my.tax.gov.ir وضعیت مشمولیت خودروهای خورد را مشاهده و از وضعیت میزان مالیات متعلقه و چگونگی پرداخت آن مطلع شوند. چنانچه قبلا مودی مالیاتی بوده اید با نام کاربری و گذرواژه ی قبلی خود می توانید به این سامانه دسترسی داشته باشید. در غیر این صورت در ابتدا میبایست در سامانه ثبت نام کنید.

 

درگاه امور مالیاتی

 

 

آیا برای پرداخت مالیات خودروهای گران قیمت و دریافت گواهی مربوط میبایست به اداره امور مالیاتی مراجعه کنم؟

چنانچه مشمول این نوع مالیات باشید،می توانید مالیات متعلق را از طریق سامانه پرداخت نمایید، پس از وصول مالیات های متعلق گواهی پرداخت مالیات سالانه خودروهای مشمول در سامانه مربوط صادر می شود و در صورت استعلام مراجع قانونی مربوط برای آنها ارسال می شود.

 

منبع : سازمان امور مالیاتی 

بیشتر بخوانید : افتتاح سامانه پرداخت مالیات نقل و انتقال خودرو 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مرتبط

Related Articles