سود آوران مالی
جستجو در :
مقالات
محصولات

عیدی و سنوات کارگران و کارمندان

آموزش / سودآوران مالی / عیدی و سنوات کارگران و کارمندان

فهرست مطالب

عیدی و سنوات کارگران و کارمندان

مهم‌ترین دغدغه مشترک کارمندان، کارگران و کارفرمایان در پایان سال عیدی و سنوات پرسنل است. بر اساس قانون وزارت کار ، مبنای تعیین عیدی و سنوات ، پایه حقوق در نظر گرفته‌شده برای افراد است. در پایان سال ، واحدهای مالی و حسابداری شرکتها پرکارتر از همیشه هستند که یکی از دلایل آن جمع آوری اطلاعات کارکرد پرسنل و محاسبه عیدی و سنوات کارمندان و کارگران شرکت می­باشد.

 • عیدی و پاداش کارگران چقدر است؟
 • سنوات چیست؟
 • تفاوت حق سنوات با پایه سنوات چیست؟
 • آیا پایه سنوات فقط به قراردادهای رسمی تعلق می­گیرد؟
 • بخشنامه شورای عالی کار در مورد پایه سنوات
 • قانون کار در مورد عیدی کارگران چه می­گوید؟
 • آیا حق سنوات و عیدی شامل مالیات می‌شود؟
 • آیا عیدی و حق سنوات مشمول حق بیمه می­شود؟
 • نتیجه گیری

عیدی و پاداش کارگران چقدر است؟

کارگاه‌هایی که مشمول قانون کار هستند باید به هر یک از کارگران و کارمندان خود به نسبت یک سال کار ، معادل شصت روز آخرین مزد ، به‌عنوان عیدی و پاداش پرداخت نمایند . مبلغ پرداختی به هرکدام از کارمندان و کارگران نباید از معادل نود روز حداقل مزد روزانه قانونی بیشتر شود. بنابراین محاسبه عیدی بر اساس دو برابر پایه حقوق پرسنل در صورتی که از ۳ برابر پایه حقوق وزارت کار  بیشتر نشود، محاسبه می­شود. مبلغ عیدی تا سقف معینی از پرداخت مالیات معاف است و به مبلغ مازاد بر سقف تعیین شده ۱۰٪ مالیات تعلق می­گیرد. همچنین عیدی، به کلیه مشمولان قانون کار، اعم از قرارداد دائمی یا موقت به نسبت کارکردشان، تعلق می­گیرد.

سنوات چیست؟

سنوات آخر خدمت یا مزایای پایان خدمت که در حسابداری به آن حق سنوات می گویند،  مبلغی معادل یک ماه آخرین مزد دریافتی شخص است که به ازای هر سال، در زمان پایان کار کارگر، به او پرداخت می­شود و برای کارفرما، یک مزایای اجباری است که موظف به پرداخت آن به کارگر می­­باشد.

تا پایان سال ۹۸ مبنای پرداخت سنوات، حقوق ثابت شخص بود. اما از ابتدای سال ۹۹ این قانون تغییر کرده است و مبلغ آن معادل کل دریافتی شخص شامل تمام بخش­های موجود در ماده ۳۴ و ۳۵ قانون کار می­شود. از جملع حق عائله مندی، حق مسکن، بن کارگری و … .

در پایان هر سال شمسی، مبلغ سنوات از سوی شورای عالی کار، به‌صورت رسمی اعلام می‌شود.  مبلغ سنوات برای یک روز تعیین می‌شود و برای محاسبه میزان ماهانه یا سالانه، باید آن را در اعداد مشخص ماه یا سال ضرب کرد.

مهم‌ترین نکته قانون سنوات این است که پس از چند سال، سنوات با نرخ جدید سال جاری محاسبه می­شود. شخصی که بخواهد در سال جاری سنوات چند سال گذشته خود را دریافت کند، بر اساس آخرین حقوق دریافتی سال جاری کل مبلغ سنوات خود را دریافت خواهد کرد.

تفاوت حق سنوات با پایه سنوات چیست؟

کارگران در همه جوامع، با مشکلات زیاد معیشتی و رفاهی روبرو بوده‌اند. در ایران، میزان کمبود حقوق کارگران تا حدودی به کمک پایه سنوات جبران شده است و موجب رضایت بیشتر این قشر زحمتکش، شده است. اما بین پایه سنوات و حق سنوات تفاوتهایی وجود دارد. حق سنوات به‌عنوان پاداش پایان کار به آن دسته از کارگرانی داده می‌شود که سابقه یک‌ساله کاری دارند؛ اما پایه سنوات برای کارگاه‌هایی است که طرح طبقه‌بندی مشاغل دارند که پایه سنوات به حداقل حقوق آن‌ها اضافه می­شود. در واقع پایه سنواتی، بخش حمایتی پایه حقوق است که برای جبران حداقل دستمزد، توسط شورای عالی کار، تصویب و ابلاغ شده است که در زیر به شرح مبسوط و تفکیکی آنها می­پردازیم:

 • حق سنوات: به کارگرانی داده می‌شود که سابقه کار در کارگاه را دارند. اگر کارکرد یک سال باشد معادل همان یک سال و اگر بیشتر از یکسال باشد، به ازای تعداد روزهای کار، به شخص پرداخت می­شود. حق سنوات به‌معنای پاداش کار است و در پایان سال یا پایان کار به کارگران و کارمندان پرداخت شده و مبلغ آن با میزان آخرین حقوق دریافتی،  برابر است. حق سنوات با عناوین مختلفی هم‌چون مزایای پایان خدمت یا مزایای پایان کار نیز شناخته می‌شود.
 • پایه سنوات:  این مبلغ به‌صورت ماهانه به کارمندان پرداخت می‌شود و از مزایای جانبی شغل محسوب می­شود. می­توان با جمع مبلغ در طی یک سال، مجموع آن در پایان سال پرداخت شود. بنابراین مبلغی که به عنوان حق سنوات پرداخت می‌شود، پایه سنوات شخص است. پایه سنوات با شروع کار و ماهانه به افراد تعلق می‌گیرد و شخص از تاریخ شروع به کار،  این مبلغ را همراه با حقوق دریافت می­کند. معمولاً پایه سنوات برای کارگاه‌هایی است که طرح طبقه‌بندی مشاغل دارند، و در این کارگاه­ها، پایه سنوات به حداقل حقوق کارگران، اضافه می­شود. مبلغ پایه سنوات از طرف شورای عالی کار و به‌عنوان جبران کمبود حقوق به کارگران با حداقل دستمزد داده می‌شود.

آیا پایه سنوات فقط به قراردادهای رسمی تعلق می­گیرد؟

طی بخشنامه‌ای که در سال ۹۲ که از سوی وزارت کار به کارگاه‌ها و کارخانه‌ها فرستاده شد، کارفرمایان را از هرگونه تفاوت قائل شدن بین کارگران با قرارداد رسمی و  و قرارداد غیر رسمی، منع می­کند و پایه سنوات به هر دو گروه از کارگران تعلق می‌گیرد.

بخشنامه شورای عالی کار در مورد پایه سنوات

 • پایه­ سنوات شامل دانشجویان و دانش‌آموزانی که مشاغل تابستانی دارند نمی‌شود.
 • پایه­ سنوات با سنوات خدمت (پاداش پایان کار) متفاوت است و طبق ماده ۲۴ کارفرما موظف است معادل آخرین حقوق کارگر را به‌عنوان پایان کار به وی بپردازد.
 • تعویض کارفرما ربطی به سنوات ندارد و کارفرمای جدید نیز موظف است سنوات کارگرانی را که یک سال است مشغول به کارند بپردازد.
 • به کارگران فصلی نیز با توجه به میزان کارکردشان سنوات تعلق می‌گیرد و برای محاسبه این میزان سنوات باید به تبصره‌هایی که در این زمینه وجود دارند مراجعه کرد.
 • تمام سازمان‌ها، شرکت‌ها و کارگاه‌ها باید به تمام کارگران و کارمندان خود (رسمی یا غیر رسمی) سنوات پرداخت کنند.
 • حتی افرادی که استعفا داده و شغل خود را ترک می‌کنند نیز شامل کسانی هستند که سنوات به آن‌ها تعلق خواهد گرفت.
 • پرداخت سنوات به مدت قرارداد فرد ارتباطی ندارد و کارگر بر اساس سابقه کاری خود، سنوات می‌گیرد.
 • اگر سابقه کاری فرد کمتر از یک سال باشد، میزان مبلغ پرداختی بر اساس میزان کارکرد و روزهای فعالیت او محاسبه و پرداخت خواهد شد.
 • دریافت سنوات برای کارگران ساعتی و پاره‌وقت به اندازه کارکرد آن‌ها خواهد بود. میزان سنوات برای این افراد با محاسبه میانگین دریافتی در ۹۰ روز کاری است.

بیشتر بخوانید : ابلاغ بخشنامه تعیین حداقل دستمزد کارگران در سال ۱۴۰۱

 قانون کار در مورد عیدی کارگران چه می­گوید؟

ماده واحده – کلیه کارگاههای مشمول قانون کار مکلفند به هر یک از کارگران خود به نسبت یک سال کار معادل شصت روز آخرین مزد ، بعنوان عیدی و پاداش بپردازند . مبلغ پرداختی از این بابت به هر یک از کارکنان نبایستی از معادل نود روز حداقل مزد روزانه قانونی تجاوز کند .

تبصره۱- مبلغ پرداختی به کارکنانی که کمتر از یکسال در کارگاه کار کرده‌اند باید به ماخذ ۶۰ روز مزد و به نسبت ایام کارکرد در سال محاسبه گردد. مبلغ پرداختی از این بابت برای هر ماه نباید از یک دوازدهم سقف تعیین شده در فوق تجاوز نماید .
تبصره۲- در کارگاه هایی که مطابق رویه جاری کارگاه بیش از مبالغ فوق پرداخت می نمایند. عرف کارگاه معتبر خواهد بود . تبصره۳- رسیدگی به اختلافات ناشی از اجرای این قانون در صلاحیت مراجع پیش بینی شده در فصل حل اختلاف قانون کار است .
تبصره۴- این قانون از تاریخ تصویب ، جایگزین لایحه قانونی تامین منافع کارگران مشمول قانون سهیم کردن در منافع کارگاههای صنعتی و تولیدی مصوب ۱۳۴۱ و لغو قوانین سابق مصوب ۱۳۵۹/۴/۲۵ شورای انقلاب جمهوری اسلامی ایران می گردد.

سازمان مالیاتی کشور

آیا حق سنوات و عیدی  شامل مالیات می‌شود؟

یک از سوالات مهم در پرداخت حق سنوات و عیدی، این است که آیا باید مالیات آن را پرداخت کرد یا خیر؟ در صورتی که کل مبلغ حق سنوات در پایان قرارداد پرداخت شود و کارمند با شرکت تسویه حساب کند، مبلغ پرداختی شامل مالیات نمی‌شود. اما اگر پس از دریافت حق سنوات، همکاری شخص با شرکت ادامه داشته باشد، باید  مالیات آن پرداخت شود.

همچنین مبلغ عیدی تا سقف معینی از مالیات معاف است و بر مبلغ مازاد بر سقف تعیین شده ۱۰٪ مالیات تعلق می­گیرد.

عیدی و سنوات کارگران و کارمندان

آیا عیدی و حق سنوات مشمول حق بیمه می­شود؟

طبق قانون تأمین اجتماعی، عیدی و پاداش و حق سنوات شامل بیمه نمی‌شود و بیمه به آن‌ها تعلق نمی‌گیرد.

نتیجه گیری

در این مطلب به این پرداختم که سنوات چیست؟ پایه سنوات چیست؟  مبالغ آن چگونه محاسبه می­شود؟ عیدی و پاداش به چه کسی و به چه مبلغی تعلق می­گیرد؟ قوانین مربوط به مالیات عیدی و پاداش و سنوات را بررسی کردیم و همچنین از قوانین مربوط به بیمه آن گفتیم. قوانین مربوط به عیدی و پاداش و سنوات از جمله مسائلی است که نیاز به آگاهی کامل در مورد آن، احساس می­شود. آگاهی نسبت به مسائل ذکر شده در این مقاله، از بروز اختلافات، تشکیل پرونده ­های غیر ضروری شکایت و همچنین جرایم سازمانهای مرتبط، جلوگیری می­کند.

نویسنده: محمد بابایی

تاریخ: ۱۴۰۰/۱۲/۲۴

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مرتبط

Related Articles