سود آوران مالی
جستجو در :
مقالات
محصولات

آموزش شماره ۸ . ( حساب بانک )

آموزش شماره 8 حساب بانک

فهرست مطالب

حساب بانک چیست ؟

مبالغ موجود در حساب بانکی اشخاص حقیقی و حقوقی دارای گردش مالی است که در حسابداری در حساب بانک ثبت می شود .

اشخاص و شرکت ها برای فعالیت های مالی خود ملزم به استفاده از حساب بانکی هستند ، همه ما نیز برای خرید های بسیار جزئی مثل پرداخت مصارف شخصی از کارت بانکی استفاده میکنیم ، این توضیح کوتاه نشان می دهد گردش حساب بانک بسیار با اهمیت است . در سال های اخیر سازمان مالیاتی ، متوجه شد با ردیابی گردش حساب بانکی اشخاص می تواند به اهداف مهمی در فرآیند رسیدگی برسد ، مانند محاسبه میزان درآمد از طریق مبالغ ورودی به حساب و هزینه های پرداختی از طریق مبالغ خروجی حساب ، در نتیجه کشف فرارمالیاتی و پولشوئی  .

تعریف و ماهیت حساب بانک 

حساب بانک نشاندهنده جریان ورود و خروج وجوه نقد است و با توجه به ویژگی نقدشوندگی بالا در زیر مجموعه گروه حساب دارائی های جاری و حساب کل موجودی نقد و بانک قرار میگیرد و ماهیت آن بدهکار است .

حساب بانکی تا زمانی گردش دارد که پول در آن باشد و زمانی که موجودی بانک صفر شود قابلیت برداشت وجه نخواهد داشت ، پس حساب بانک نمی تواند منفی باشد . بنابراین اگر در تراز آزمایشی  مانده حساب بانک بستانکار شود قطعاً اشتباهی رخ داده است و باید از طریق مغایرت گیری بانکی اشکالات بررسی و برطرف شود  .

نکته : با توجه به اینکه غالباً ، رویدادهای مالی هر روز را روز بعد ثبت می کنند ،  توجه شود ورود و خروج مبالغ از حساب های بانکی به ترتیب تاریخ تراکنش های بانکی ثبت شود ، پس باید ابتدا اسنادی که در آن بانک بدهکار شده است را ثبت کرد . پس از آن می ­توان اسنادی که مربوط به برداشت ­ها و پرداخت­ های روزانه است را ثبت کرد . در صورت عدم توجه به تقدم و تاُخر ثبت تراکنش ها ، ممکن است مانده حساب بانک بستانکار می­ شود.

حساب بانک

عواقب بستانکار شدن حساب بانک 

بستانکار شدن حساب بانک ، از نگاه ممیزین مالیاتی به ۲ دلیل می تواند باشد ، ۱-  ناشی از عدم رعایت تقدم و تأخر در ثبت تراکنش ها ۲-کتمان درآمد و عدم ثبت یکی از درآمدها در بدهکار حساب بانکی

در نتیجه در هر دو صورت ممیز مالیاتی می تواند دفاتر را رد و مالیات مضاعف دریافت نماید که منجر به زیان مالی اشخاص و شرکتها خواهد شد .

راه حل رفع مشکل :

حسابدار مسئول با کمی دقت می تواند مشکل را حل کند ، فقط کافی است در ثبت تراکنش های بانکی به تاریخ آن دقت نموده و هر تراکنش را به صورت منظم و به ترتیب وقوع ثبت نماید .

نکات مهم سند حسابداری بانک

همانطور که گفته شد ، ماهیت حساب­ های بانک ، بدهکار است ، بنابراین، افزایش مبلغ (واریز به حساب) بدهکار و کاهش مبلغ(برداشت از حساب) بستانکار است .

ثبت حساب بانک در حساب T به شکل زیر است :

آموزش شماره 8 حساب بانک

 • گردش حساب دفاتر و پرینت حساب­ های بانکی از مهمترین اسناد رسیدگی مالیات بر عملکرد اشخاص و شرکت ها است و الزاماً باید تمام مبالغ تراکنش­ های بدهکار یا بستانکار بانک ، عیناً مطابق پرینت حساب بانکی ثبت شود .
 • تحت هیچ عنوانی نباید در رابطه با دریافت و پرداخت­های بانکی، سند تجمیعی ثبت شود  . یعنی تک تک تراکنش ها به صورت جداگانه ثبت شود .
 • باید مغایرت گیری حساب­های بانکی را با دقت و مرتب انجام داد  .

تراکنش بانکی مشکوک چیست؟

تعریف ساده تراکنش بانکی مشکوک ، عدم امکان ردیابی مبالغ ورودی و خروجی در فرآیند رسیدگی است . اگر ممیز مالیاتی تراکنش بانکی نامتعارف پیدا کند که فاقد مدارک مثبته و شفاف باشد ، آن را به عنوان تراکنش مشکوک شناسایی میکند و اگر این مبلغ ورودی به بانک باشد به عنوان درآمد و اگر خروج از حساب باشد به عنوان برگشت هزینه تلقی خواهد کرد .

به طور مثال ، مبلغ ۱۰۰میلیون به حساب بانکی شرکت واریز شده است و به عنوان دریافت قرض از سایر اشخاص در سند حسابداری ثبت شده است . اگر پیوست این سند رسید واریزی شخصی که قرض دهنده بوده نباشد ممیز این مبلغ را درآمد تلقی میکند .

از طرفی اگر مبلغ ۱۰۰ میلیون از حساب بانکی خارج شده و در اسناد حسابداری به عنوان پرداخت هزینه ثبت شود ، چنانچه مدارک پیوست ناقص باشد و یا هزینه پرداختی جزو هزینه های غیرقابل قبول باشد ، این هزینه عیناً برگشت و مبلغ آن به درآمد شرکت افزوده خواهد شد .

مثال بالا نمونه ساده ای از تراکنش بانکی مشکوک بود و موارد بسیاری وجود دارد که همگی به دلیل عدم شفافیت در حساب بانکی و نداشتن مستندات کافی بوجود می آید .

صورتحساب بانکی 

بانـک ها می توانند در فواصل زمانی مختلف ، طی درخواست کتبی ، گزارشی (پرینت) از حساب بانکی را در اختیار اشخاص و شرکت ها قرار دهند. به این گزارش صورتحساب بانکی می گویند .

نکته : پرینت حساب بانکی جهت ارائه به مسئول رسیدگی مالیاتی ، باید از اولین روز شروع سال مالی (۱/۱/۰۰۰) تا آخرین روز سال مالی (۲۹/۱/۰۰۰) باشد .

نکته : در پرینت صورتحساب بانک ، مانده ابتدای دوره  ، مبالغ واریزی به حساب ، مبالغ برداشتی از حساب و در نهایت مانده پایان دوره گزارش می شود.

نکته : پس از دریافت صورت حساب بانکی ، مانده حساب بانک با مانده حساب دفاتر شرکت بررسی و در صورت مغایرت ،گزارشی تحت عنوان صورت مغایرت بانکی توسط واحد حسابداری تهیه میشود.

صورت مغایرت بانکی

مغایرت به معنی اختلاف می­باشد. صورت مغایرت بانکی گزارشی از مقایسه گردش حساب­های بانکی با گردش ثبت مبالغ در اسناد حسابداری در فواصل زمانی متفاوت است که توسط واحد حسابداری شرکت تهیه می­شود. هدف تهیه صورت مغایرت بانکی حصول اطمینان از مطابقت ثبت تراکنش های بانکی در دفاتر و اسناد مالی است .

نکته : ۸۰% اختلاف حساب ها و مشکلات حسابداران بی توجهی به گردش حسابهای بانکی و عدم تهیه صورت مغایرت بانکی در فواصل زمانی مناسب است .

یکی از مهمترین مسئولیت های حسابداران ، مغایرت گیری حساب های بانکی و تنظیم گزارش صورت مغایرت بانکی به صورت مداوم است. شرکت­ ها در فواصل زمانی مختلف نسبت به تهیه تراز آزمایشی اقدام می کنند تا هم وضعیت مالی شرکت را بررسی نمایند و هم از نبود مغایرت در حساب­ ها و عملیات های مالی ثبت شده مطمئن شوند . گاهی مغایرت بین مبالغ صورتحساب بانک و گردش دفاتر  پیش می‌آید که لازم است نسبت به مغایرت گیری بانکی اقدام شود.

همانطور که در مقاله چک لیست حسابداری پایان سال مالی نیز به آن اشاره شد ، برای اطمینان از انتقال مانده حساب بانکها به سال جدید ، مغایرت­ گیری پایان سال حسابهای بانکی از اهمیت ویژه ­ای برخوردار است.

آموزش مغایرت گیری حسابهای بانکی

همانطور که در مطالب قبلی گفته شد مبنای اصلی و قابل اطمینان ، گردش تراکنش های بانکی طبق صورتحساب دریافتی از بانک است .

در تهیه گزارش ، میتوان از روش استفاده نمود :

 • مبنا قرار­دادن مانده صورت­حساب بانک

در این روش حسابدار، با انجام اصلاحاتی از مانده بانک طبق دفاتر حسابداری شرکت، به رقم مانده بانک بر اساس صورت حساب بانک می­رسد.

 • مبنا قرار­دادن مانده دفاتر شرکت

در این روش حسابدار از مانده حساب بانک طبق صورت حساب بانکی، به مانده بانک بر طبق دفاتر حسابداری شرکت می­رسد.

 • مبنا قرار دادن مانده واقعی

در این روش حسابدار برای تهیه صورت مغایرت بانکی، با انجام اصلاحاتی، از مانده بانک طبق دفاتر و طبق صورت حساب­های بانک، مانده واقعی شرکت را به دست می­آورد.

حسابدار کیست ؟ سودآوران مالی

دلایل به وجود آمدن مغایرت حساب­ های بانکی

طرف بدهکار یا واریزی به حساب بانک طبق دفاتر شرکت را باید با طرف بستانکار صورتحساب بانک و بالعکس ، رسیدگی کرد و مبالغ مشابه را تیک زد تا مبالغ تیک نخورده و مغایرت­ها به عنوان اقلام باز، مشخص شود. مغایرت گیری حساب­ های بانکی را با دقت و مرتب انجام دهید .

 • کارمزدهای بانکی جزء رقم­ هایی هستند که موجب مغایرت مانده بانک طبق دفاتر و طبق صورتحساب بانک می­شوند. معمولا بانک­ها کارمزد و هزینه بانکی را کسر می­کنند اما ممکن است اعلامیه بدهکار آن را صادر نکنند. بنابراین در دفاتر شرکت ثبت نمی­شود. راه حل ، ثبت ماهیانه کارمزد بانکی بر مبنای صورتحساب بانکی است .
 • چک در راه ، چکهایی که در شرکت صادر می­شود اما دیرتر پاس می­شود یا پاس نمی­شود یا عودت داده می­شود اما در تاریخ سررسید، در دفاتر شرکت، پاس شدن چک­ها، ثبت می­شود، موجب مغایرت حساب بانک با دفاتر شرکت می­شود.
 • چکهای دریافتی از مشتریان و سر حساب گذاشتن نیز به این شکل که در دفاتر شرکت، وصول آن در تاریخ مورد نظر را انجام می­دهیم اما ممکن است در زمان وصول در بانک، به دلیل کسری موجودی  مشتری، چک عودت داده شود و ثبت عودت دیر صورت بگیرد یا صورت نگیرد، موجب مغایرت  بانک با دفاتر شرکت می­شود.
 • واریز وجوه نقد به حساب جاری شرکت در پایان وقت اداری توسط یکی از اعضای شرکت و عدم ثبت آن در صورت  دریافتی از بانک موجب مغایرت حساب بانک با دفاتر شرکت می­شود.
 • واریزی های نامشخص نیز از موارد مغایرت دو مانده حساب بانکی است.
 • وصول وجه چک یا سفته ارائه شده به بانک و عدم ارسال اعلامیه بستانکار شدن توسط بانک نیز موجب مغایرت حساب بانک با دفاتر شرکت می­شود.
 • اشتباه بانک در ثبت رقم واریزی یا برداشت وجه از حساب شرکت ، موجب مغایرت  با دفاتر شرکت می­شود.
 • اشتباه حسابدار در ثبت ارقام واریز شده و چک­های صادر شده ، موجب مغایرت حساب بانک با دفاتر شرکت می­شود.

این موارد باعث اختلاف می­شود. اگر حسابدار در پایان روز، حساب­های پولی خود را با سند ثبت نمایند و هر روز با استفاده از تلفن بانک و صورتحساب­های روزانه، مغایرت گیری­های لازم را انجام دهد، قطعا دچار مغایرت حساب بانک با دفاتر شرکت نخواهد شد. حسابدار برای پیدا کردن مغایرت­های بین دو مانده حساب بانک و دفاتر، باید زمان و دقت بالایی را صرف کند تا بتواند آنها را پیدا کند.

مراحل تهیه گزارش صورت مغایرت بانکی

قبل از شروع مغایرت گیری چند راهکار و توصیه مفید برای افزایش کیفیت کار و آن پرهیز از شلوغ کاری و خط خطی کردن پرینت حساب بانک و دفاتر است .

زمانی که کار تهیه صورت مغایرت بانکی رو به همکاران ارجاع میدادم ، تعدادی از آنها در کمترین زمان ،گزارش رو آماده و تحویل میدادند و کیفیت کارشان هم خوب بود ، اما تعدادی دیگر در مدت زمان بیشتری مغایرت گیری میکردند و زمانی که گزارش رو بررسی میکردم ، آنقدر تیک و ضربدر و شلوغ بود که باعث می شد زمان بررسی و کنترل هم زیاد شود و در نهایت نتوانم به آن گزارش استناد کنم .

توصیه های کاربردی

برای مشخص کردن مبالغ مشابه در پرینت حساب و پرینت دفاترحتماً از هایلایت استفاده کنید چون در پایان تمرکز بیشتری بر مبالغ باز و دارای مغایرت دارید .

ابتدا یکی از ستون های بدهکار یا بستانکار را انتخاب و مغایرت گیری کنید و سپس ستون دیگر را انجام دهید .

قبل از پایان فرآیند مغایرت گیری برای اصلاح مبالغ در اسناد حسابداری اقدام نکنید .

حتماً قبل ازاصلاح سند از وجود مدارک و اسناد مثبته اطمینان پیداکنید .

اسناد و مدارکی که برای مغایرت گیری استفاده کردید را بایگانی کنید .

در ادامه برمیگردیم به مراحل تهیه گزارش صورت مغایرت بانکی  :

 • گام اول:  باید تمام مبالغ که در دفاتر حسابداری شرکت و صورت­حساب بانک‌ها ثبت شده است را بررسی کرد. برای این موضوع  باید تمام مبالغ سمت بدهکار و بستانکار گردش دفاتر و پرینت حساب دقیقاً مطابق و مشابه هم باشند .

نکته : تراکنش های یکسان و مشابه در هر دو گزارش هایلایت شود . دقت شود اگر قرار شد از عایلایت استفاده کنید ، از تیک زدن ، ضربدر گذاشتن و هر نوع شلوغ کاری اجتناب شود تا در پایان این مرحله مبالغ باز دفاتر یا پرینت بانک به سادگی قابل تشخیص باشد . این کار بر کیفیت و سرعت کار تاثیر زیادی دارد .

 • گام دوم : باید تمام مبالغ که در گام قبل ثبت شده ­اند دارای وضعیت مشخصی شوند و به یکی از چهار حالت « اقلام باز بدهکار دفاتر شرکت » ، « اقلام باز بستانکار دفاتر شرکت » ، « اقلام باز بدهکار صورت­حساب بانکی» و «اقلام باز بستانکار صورتحساب بانکی» تقسیم شوند. در این گام ممکن است علاوه بر ۴ مورد بالا، در زمان بررسی دفتر معین ، اقلامی دیده شود که حسابدار یا بانک ، آنها را اشتباه ثبت کرده باشد . اشتباهاتی نظیر: ثبت اعداد به صورت غلط ، ثبت مبالغ بستانکار در بدهکار یا برعکس ، ثبت مبالغ مربوط به یک حساب دیگر.
 • گام سوم : باید صورت مغایرت بر اساس یکی از مواردی که باعث ایجاد مغایرت بانکی می‌شوند ، مشخص شود.

اعلامیه بدهکار چیست؟

گاهی بانک مبالغی را از حساب شرکت برداشت می­کند. مانند: هزینه کارمزد، هزینه واخواست و… و اعلامیه ای به مشتری ارسال می­کندکه به اعلامیه بدهکار مشهور است.

اعلامیه بستانکار چیست؟

گاهی اوقات بانک مبالغی به حساب شرکت واریز می­کند. مانند: واریزی مشتریان به حساب موسسه و… و اعلامیه­ای به شرکت ارسال می­کند که به اعلامیه بستانکار مشهور است.

نحوه بستن حساب­های بانکی در پایان سال مالی

از آنجاییکه حساب بانکی جزء حساب­های دائمی است ، باید مانده­ آن به سال مالی جدید انتقال یابد و این اهمیت مغایرت گیری پایان سال حساب­های بانکی را دو چندان می­کند . بنابراین بر اساس آنچه گفته شد ، در پایان سال مالی ، ابتدا باید مانده حساب­های بانکی را با مانده دفاتر شرکت مغایرت گیری کرد و اصلاحیه ­های لازم را ثبت کرد. سپس مانده این حساب را در پایان سال مالی طی سند اختتامیه (آخرین سند حسابداری هر سال) صفر کرد و همان مبلغ را طی سند افتتاحیه (اولین سند حسابداری هر سال )به سال مالی بعدی منتقل کرد.

مثال :

 1. شرکت باقری در تاریخ ۱۳۹۸/۵/۲ یک حساب جاری در بانک تجارت افتتاح نمود و مبلغ ۵۰۰/۰۰۰/۰۰۰ ریال وجه نقد از محل صندوق شرکت به آن واریز کرد.

حساب بانک

بابت افتتاح حساب در بانک تجارت و واریز پول از صندوق به بانک .

 1. در تاریخ ۱۳۹۸/۵/۴ مقداری اثاثه اداری به مبلغ ۳/۲۰۰/۰۰۰ریال خریداری کرد و با صدور چک شماره ۲۵۴۸۲ وجه آن پرداخت شد.

حساب بانک

بابت خرید اثاثه و پرداخت آن از طریق چک روز

 1. در تاریخ ۱۳۹۸/۵/۶ هزینه تعمیرات جزئی یک دستگاه خودرو به مبلغ ۱/۲۰۰/۰۰۰ریال از طریق صدور چک شماره۲۶۵۴۴ پرداخت شد.

حساب بانک و مغایرت گیری بانک 0601-9

بابت پرداخت هزینه خودرو از طریق چک روز

 1. در تاریخ ۱۳۹۸/۵/۹ هزینه آب و برق شرکت به مبلغ ۵۸۷/۰۰۰ریال از طریق صدور چک شماره ۱۱۴۵۵ پرداخت شد.

blank

بابت پرداخت هزینه آب و برق

 1. در تاریخ ۱۳۹۸/۵/۱۴ مبلغ ۵/۵۴۸/۰۰۰ ریال کالا به فروش رسید و خریدار وجه آن را به حساب جاری شرکت نزد بانک ملی واریز نمود.

blank

بابت فروش کالا

 1. در تاریخ ۱۳۹۸/۵/۳۰ هزینه تلفن شرکت به مبلغ ۵۰۰/۰۰۰ ریال از طریق صدور چک شماره ۱۱۴۵۴ پرداخت شد.

حساب بانک

بابت پرداخت هزینه تلفن

در پایان پیشنهاد میکنم برای کامل شدن یادگیری مطالب حساب بانک به مقالات سایت سودآوران مراجعه کنید .

بیشتر بخوانید : دستورالعمل نحوه رسیدگی به تراکنش های بانکی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مرتبط

Related Articles