سود آوران مالی
جستجو در :
مقالات
محصولات

آموزش شماره ۶ . ( اجزای ترازنامه )

آموزش شماره 6 اجزای ترازنامه

فهرست مطالب

مقدمه

در آموزش قبلی با ترازنامه و اجزای آن به طور مختصر آشنا شدیم . ترازنامه گزارشی است که وضعیت مالی واحد اقتصادی را تا تاریخ تهیه گزارش نشان می دهد . سمت راست ترازنامه دارائی های نقدی و غیر نقدی و سمت چپ بدهیها و سرمایه است که در صورت ثبت صحیح اسناد حسابداری و عدم مغایرت حسابها ، مانده هر دوطرف باید دقیقاً مبلغ برابری را نشان دهد . در ادامه ، حسابهای ترازنامه ای را به صورت کاربردی و کامل بررسی خواهیم کرد .

دارایی جاری 

اولین حساب ترازنامه حساب دارایی ها است که به دو قسمت دارایی جاری و دارایی غیر جاری تقسیم می گردد ، در آموزش قبل گفتیم ، دارایی جاری وجوه نقد و سایر اقلامی که انتظار می رود در جریان عادی عملیات یک موسسه طی یکسال از تاریخ ترازنامه ، به وجه نقد تبدیل شوند ، به فروش روند یا به مصرف برسند . به طور ساده دارائیهای جاری به سرعت قابل نقد شدن هستند .

نکته : دارایـی های جـاری به ترتیب سرعت نقد شوندگی و تبدیل‌شدن به پول نقد ، در ترازنامه نمایش داده می‌شوند . هر حسابی که به پول نقد نزدیکتر باشد ارزش بیشتری در ترازنامه دارد و در اولویت قرار میگیرد .

انواع دارایی های جاری:

 • وجوه نقد
 1. سرمایه گذاری کوتاه مدت
 2. حساب های دریافتنی
 3. اسناد دریافتنی
 4. موجودی کالا
 5. پیش پرداخت
 6. سایر دارایی هائی که می‌توان به پول نقد تبدیل کرد

وجوه نقد چیست ؟

به موجودی نقد یا اسکناس ، موجودی حساب بانکی (سپرده های دیداری نزد بانک ها) و موسسات مالی اعم از ریالی و ارزی اطلاق می گردد .

سپرده های دیداری مبالغ موجود در حساب های بانکی است که به سادگی قابل استفاده باشد و برداشت باشد .

موجودی نقد به ۳ بخش کلی تقسیم می شود

۱-صندوق

۲-بانک

۳-تنخواه گردان

صندوق چیست ؟

اولین حساب دارایی جاری هر موسسه صندوق است . به طور کلی به وجوه نقدی که به منظور پرداخت و دریافت های روزانه در هر موسسه مورد استفاده قرار میگرد ، صندوق گفته می شود . صندوق شامل کلیه وجوه نقد ، چک ، حواله بانکی ، مسکوکات و سایر اوراقی که می توان با ارائه به بانک مبلغ و معادل ریالی آن را دریافت نمود .

ثبت‌ حسابداری و ماهیت حساب صندوق

ماهیت آن بدهکار است ، و همچنین از آنجا که حساب صندوق جزء داراییها است ، افزایش آن بدهکار و کاهش آن بستانکار میشود .

نکته : این حساب می تواند دارای موجودی یا مانده صفر بوده که در این صورت بدهکار است ، اما مانده منفی و ماهیت بستانکار نخواهد داشت.                       

اجزای ترازنامه

 

ثبت افزایش حساب صندوق : دریافت مبلغ۴۲۰.۰۰۰ ریال از شرکت سرو بابت کرایه حمل کالا و واریز آن به حساب صندوق موسسه

 

اجزای ترازنامه

 

ثبت کاهش حساب صندوق : پرداخت مبلغ ۸۰.۰۰۰ ریال از صندوق موسسه بابت صورت حساب تلفن همراه آقای سعیدی

 

blank

 

کسورات واضافات صندوق :

در پایان دوره مالی ممکن است حساب کسورات و اضافات صندوق ، مانده بدهکار و یا مانده بستانکار داشته باشد . اگر مبلغ اختلاف با اهمیت باشد ، باید بررسی لازم در این رابطه انجام و دلایل ایجاد اختلاف مشخص شود . اما اگر مابه تفاوت کم اهمیت باشد ، برای اینکار از حسابی به نام ( کسور و اضافات ) صندوق استفاده می شود.

به طور مثال اگر صندوق دار اعلام نماید مبلغ دو میلیون تومان از حساب او کسری دارد ، باید بررسی شود و دلیل کسری صندوق مشخص شود . احتمالاً مبالغی را به اشخاص پرداخت نموده که اسناد پرداختی را محاسبه نکرده یا رسیدوجه آن مفقود شده است .

بدین ترتیب که اگر صندوق کسری داشته باشد ، حساب کسر و اضافه صندوق ، بدهکار و حساب صندوق بستانکار می گردد.

و در صورتی که حساب صندوق اضافه داشته باشد ، حساب صندوق بدهکار و حساب کسر و اضافه صندوق بستانکار می گردد.

در حالت فزونی صندوق

 • صندوق ***
 • حساب اضافات و کسری صندوق ***

در حالت کسری صندوق

 • کسر واضافه صندوق***
 • صندوق ***

در پایان لازم است حسابداران علاوه بر موضوعات حسابداری ، با آئین رفتار حرفه ای صندوق دار نیز آشنا شوند چون صندوقدار باید یکی از دقیق ترین و حرفه ای ترین افراد باشد زیرا روزانه با تعداد بسیار زیاد رویداد مالی مواجه است و کمترین اشتباه باعث بروز اشتباه و ایجاد مغایرت در حساب خواهد شد .

 

بیشتر بخوانید : آموزش شماره ۵ . ( ثبت اسناد و رویدادهای مالی )

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مرتبط

Related Articles